Výtvarníčka Jana Rumannová: Plniť si svoje sny ma tlačí dopredu a motivuje vytvárať originálne diela.

Z času na čas vám chceme predstaviť profesionálov s ktorými spolupracujeme, aby ste aj vy nazreli do nášho taniera a možno sa aj trochu inšpirovali, či niečo nové a zaujímavé sa dozvedeli. Vyberáme tých najzaujímavejších, a to nielen prácami, ale aj názormi. Inak tomu nebude ani dnes.

Pripravili sme si pre vás rozhovor s talentovanou výtvarníčkou Janou Rumannovou, ktorá má čo svetu povedať nielen cez svoju tvorbu. Jej paleta raz žiari farbami v odvážnych tónoch, inokedy nás očarí decentnými tlmenými akordmi, v ktorých vyniknú jemné štruktúry pozadia. Má svoje obľúbené techniky ku ktorým sa rada vracia,  ale stále sa učí a dopĺňa do svojho portfólia nové.

Porozprávali sme sa nielen o jej tvorbe, ale aj o zaujímavých umeleckých postojoch a myšlienkach. Sledovať ju môžete na Instagrame. A keď dopozeráte jej publikované diela, poďte sa začítať do jej cesty k splnenému snu.

Výzdoba chodieb bytového domu Nová Tulipa v Kvetoslavove od výtvarníčky Jany Rumannovej
Výzdoba chodieb bytového domu Nová Tulipa v Kvetoslavove od výtvarníčky Jany Rumannovej

Kedy a akým spôsobom si sa dostala k umeniu?

  • Vždy ma to k umeniu ťahalo, ale bližšie som sa k tomu dostala počas strednej školy, kedy som začala navštevovať Ateliér manželov Balážovcov v Trnave. Vysoká škola už bola výtvarne zameraná. Avšak moja cesta k splnenému snu bola veľmi zamotaná. Rozmotávať sa začala až keď som sa vrátila po 17-tich rokoch zo zahraničia, kde som pracovala pre niekoľko vydavateľstiev a dostala ponuku, ktorá sa neodmieta.

Zohráva podľa teba talent podstatnú rolu vo výtvarnom umení?

  • Sú rôzne druhy talentu. Ak máš na mysli ten klasický, verne odkopírovať čo vidíme, tak ten asi nie. Súčasné umenie poskytuje kreatívnym ľudom rôzne formy vyjadrenia. Kreativita, spôsob komunikácie a vyjadrenia svojich pocitov, či emócií sú dôležitejšie.  

Potrebuje podľa teba umelec ku svojej práci aj kvalitné vzdelanie v tomto obore?

  • Kvalitné vzdelanie je obrovské plus. História umenia, ovládanie rôznych techník a všeobecný prehľad pomáhajú vyjadriť, alebo pretaviť myšlienku do výtvarnej práce. Ale vzdelanie je aj o komunite v ktorej sa pohybujete, o vzájomnom obohacovaní sa a inšpirovaní. Človek sa vzdeláva a rozvíja celý život.

Gro tvojej práce v súčasnosti je pre developerskú spoločnosť ATOPS Development? Ako si sa k tejto tvorbe dostala?

  • Jozef Janík – majiteľ spoločnosti ATOPS Development ma oslovil s myšlienkou vytvoriť originálne diela a umiestniť ich do spoločných priestorov bytových domov, ktoré stavia v rôznych mestách na západnom Slovensku. Táto spolupráca vychádzala z myšlienky vytvoriť pre nových klientov krásne miesto už vstupom do bytového domu.

Veľmi sa mi jeho prístup páčil. Ešte som sa nestretla s tým, že by sa developer venoval umeleckej výzdobe umiestnenej v spoločných priestoroch.
Výzdoba chodieb bytového domu Nová Tulipa v Kvetoslavove od výtvarníčky Jany Rumannovej

Developeri väčšinou končia vyčistením budov, úpravou exteriérov a odovzdaním bytov novým klientom. Žiaľ v takýchto situáciách ostávajú spoločné priestory síce čisté, ale neosobné a často zapratané. Na dekorovanie spoločných priestorov sa dostane zriedkakedy, ak vôbec. Týmto však moja práca pre ATOPS Development nekončí.

Okrem týchto diel umiestených v spoločných priestoroch, pripravujem pre nových klientov aj originálny obraz, ktorý dostávajú pri odovzdávaní bytu alebo domu. Je to krásny moment pre klienta, kedy si prevezme kľúče od svojho vysnívaného bývania a k tomu originálnu výtvarnú prácu a ďalšie darčeky.

Čo ťa najčastejšie inšpiruje?

  • Ak hovoríme o práci pre ATOPS Development, tak jednoznačne príroda. Snažím sa priniesť prírodné motívy do interiérov. Každý developerský projekt má svoju myšlienku, ktorú v týchto dielach prezentujem.
  • Pre projekt Nová Tulipa v Kvetoslavove to bola botanika – na chodbách spoločných priestorov aj v darčekoch pre klientov, v projekte Corvus Malacky zase ornitológia a lietanie, v projekte Malé hliny Modra som klientom priblížila Karpaty.

V čom je tvoja tvorba iná?

  • Práce, ktoré sú umiestnené v bytových domov v spoločných priestoroch vidia ľudia väčšinou len na krátky okamih. Takže neskrývajú v sebe hlboký, ťažký odkaz. Je to skôr také príjemné pohladenie pre dušu. Aj keď občas rada schovám do práce prekvapenie, ktoré sa nedá vidieť na prvý pohľad.
Výzdoba chodieb bytového domu Nová Tulipa v Kvetoslavove od výtvarníčky Jany Rumannovej
Výzdoba chodieb bytového domu Nová Tulipa v Kvetoslavove od výtvarníčky Jany Rumannovej
Výzdoba chodieb bytového domu Nová Tulipa v Kvetoslavove od výtvarníčky Jany Rumannovej

Máš spätnú väzbu od klientov, ku ktorým sa tieto diela dostali a ktorí žijú v nových bytovkách, v spoločných priestoroch ktorých inštalované tvoje diela?

  • Už pri samotnom umiestňovaní diel zažívam príjemné okamihy, keď sa noví majitelia, ktorí sa niekedy ešte len sťahujú do svojho bytu tešia, aké to tam budú mať pekné. Tiež dostávam spätnú väzbu od predajcov, ktorí mi sprostredkujú radosť od klientov, ktorí prídu na obhliadku a sú milo prekvapení ako to už na chodbách hraje farbami a vytvára pocit domova.

Vedela by si nám popísať, ako vznikajú tvoje diela a približne koľko času ťa stoja?

  • Pre každý projekt si rada určím tému a tiež zohľadňujem iné aspekty ako členitosť chodieb či ich svetelnosť.  Mám rada, keď sa určité prvky a techniky harmonicky opakujú a vytvárajú tak pocit celku. Pre ATOPS Development prevažne pracujem s „rýchlymi“ technikami ako je akryl, ceruzka, lynorez, aquarel. Nedá sa však zovšeobecniť, koľko mi jeden obraz trvá, je to veľmi individuálne.

Ako prichádzajú nápady

  •  Rozmýšľam o projekte, jeho názve, o mieste kde sa nachádza, o unikátnostiach, ktorými je charakteristický, o prostredí v ktorom je zasadený. Mám otvorené oči a nasávam všetko okolo. Práca výtvarníka mení vnímanie krásy navôkol. Dokážem nájsť krásu aj v bežných veciach okolo nás.

Akú métu by si chcela vo svojej práci dosiahnuť?

  • Časť som už dosiahla – mať vlastný ateliér a tvoriť, lebo to ma napĺňa a posúva dopredu.  Ale asi ako každý výtvarník, aj ja chcem prinášať ľuďom diela, ktoré im budú robiť radosť, vnášať harmóniu do ich životov, meniť ich k lepšiemu, ale aj nútiť ich zamyslieť sa.

Čo robíš, keď práve netvoríš?

  • Venujem sa rodine, trávim čas s priateľmi, rada cestujem, spoznávam nové krajiny, nových ľudí, inšpirujem sa nimi i prírodou a učím sa nové techniky tvorby.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

  • Keď budem mať trochu viac času, chcela by som prejsť na „pomalé“ techniky, akými je napríklad olejomaľba alebo grafika. Viac a intenzívnejšie sa zahĺbiť do prace.

Má podľa teba ešte umenie schopnosť ľudí zasiahnuť a priniesť im šťastie, radosť alebo dokonca meniť ich k lepšiemu?

  • Samozrejme, je vedecky dokázané, že umenie pozitívne stimuluje ľudský mozog. Môžeme to vidieť všade vo svete. Napríklad v nemocniciach, kde sú umiestňované výtvarné práce na chodbách, či izbách a prináša to pacientom, ale aj ostatným návštevníkom pokoj, radosť. Už nástenné maľby nám ukazujú, že ľudia sa obklopovali umením od začiatku ľudskej spoločnosti.

A práve cez umenie ATOPS Development mení dom na domov.

Ďakujem za rozhovor. Na záver ešte priestor pre teba na pár slov našim čitateľom.

Aj ja ďakujem za príjemný rozhovor, všetkým čitateľom prajem príjemné bývanie s odkazom: umenie a krásu si prineste do svojich nových domovov čo najskôr. Je to tá najjednoduchšia cesta, ako si urobiť bývanie krásne.