Stavebné pozemky
Bytové domy
Rodinné domy

Oplatí sa pri súčasných hypotékach kupovať nehnuteľnosť?

Hypotéky počas minulého roka zdraželi a tento trend naďalej pokračuje.

Ak sa stále rozhodujete, či kúpiť byt alebo dom, zvážte všetky možnosti, ktoré aktuálne banky ponúkajú. Momentálne sa javí ako najvýhodnejší úver na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Ponúkajú ho dve banky.

Úrokové sadzby smerom nadol nepôjdu, je možné, že sa udržia na súčasnej úrovni alebo ešte porastú.

Ak sa neviete v hypotékach zorientovať, pri rozhodovaní vám ochotne pomôžu aj naši predajcovia.

Náš pohľad: záujem postupne opäť rastie

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa postupne stabilizuje. Vidíme, že záujem po krátkom ochladení opäť rastie, najmä v segmente nových bytov. Mnohé ekonomické opatrenia naviac postupne prinášajú istotu do domácností. Ak sa rozhodujete pre nové bývanie, momentálne získavate zaujímavý priestor pre výber.

Úrokové sadzby narástli, najviac sa oplatí päťročná fixácia

Úrokové sadzby boli aj v minulosti na úrovni 4 – 5 percent. Predpokladáme, že sa v tomto roku udržia v tejto hladine a už príliš neporastú smerom nahor.

Sprísnili sa však podmienky pre získanie hypotéky. Ľudia vo veku nad 40 rokov sa k hypotéke nemusia dostať vôbec. Samozrejme, závisí to od mnohých faktorov. 

Úrokové sadzby sa dynamicky menia: Ako sa vyhnúť zvýšeniu počas schvaľovania hypotéky?

Napríklad UniCredit banka aktuálne poskytuje hypotekárny úver pri päťročnej fixácii s úrokovou sadzbou 3,89 percenta. Dlhšia fixácia je už za štyrmi percentami. V aktuálnej situácii sa však úrokové sadzby dynamicky menia.

Ak nekupujete nehnuteľnosť v najbližších dvoch mesiacoch, odporúčame požiadať o hypotéku na nešpecifikovanú nehnuteľnosť. Ponúka ju spomínaná UniCredit bank a aj ČSOB.

Spoznajte vaše aktuálne finančné možnosti

Spíšte si vaše finančné možnosti, prípadne oslovte špecializovaného finančného poradcu. Je možné, že časť hypotéky budete musieť dofinancovať z vlastných zdrojov. Treba preto rátať aj s takouto situáciou. Určite si prepočítajte všetko na hypotekárnej kalkulačke a nájdite optimálne riešenie.

Oplatí sa teda dnes kupovať nehnuteľnosť pomocou hypotekárneho úveru?

Jednoducho áno. Ekonomika sa dynamicky mení a na podobné %tá sme boli roky zvyknutí. Preto je zrejmé, že ceny novostavieb nepôjdu priveľmi dole v rámci vysokých cien vstupných materiálov. Takže Áno a aj pomocou hypotéky.

Ideálne je však vybrať si banku, ktorá vám schváli úrokové sadzby v momente, kedy spracujú vašu žiadosť.

Výhoda spočíva v tom, že kým vám hypotéku schvália, môžu sa sadzby zmeniť a vy tak v konečnom dôsledku zaplatíte viac.

Pomôžeme vám pri výbere bytu a poradíme s financovaním. Kontaktujte našich maklérov.