Ako ušetriť na energiách? Dodržujte týchto sedem rád a účty vás nezruinujú.

Súčasné problémy s cenami energií mávajú aj s rodinnými rozpočtami. Šetriť energiami sa dá v mnohých oblastiach v našich domácnostiach. Nemusí to byť ani investícia do nových spotrebičov či smart výbavy. Stačí si len vybudovať novú rutinu a bežne zaužívané veci robiť troška inak.

V kuchyni: Využívajte zvyškové teplo

Pri varení používajte pokrievku na hrnce. Zachytávate tak teplo, ktoré by inak cez otvorený hrniec unikalo. Podobne postupujte aj pri pečení. Rúru spravidla predhrievať netreba (iba ak robíte pizzu). Pár minút pred dopečením jednoducho rúru vypnite a nechajte pracovať zostatkové teplo. Ak chcete ešte viac šetriť energiu a teplo, neotvárajte príliš často rúru počas pečenia. Na umývanie riadu už veľa domácností používa umývačku riadu. Ak umývate riad vo výlevke, napustite si do drezu vodu. Umývanie pod tečúcou vodou výrazne zvyšuje spotrebu. Ak si namontujete na koniec batérie perlátor*, ušetríte ešte viac vody.

*Perlátor je súčasťou batérie, ktorý na svojom konci zabezpečuje prevzdušňovanie vody a plynulý prúd vody bez striekania. Klasické základné perlátory sú založené na systéme kovových mriežok, ktoré zachytávajú prípadné mechanické nečistoty a zmäkčujú prúdenie vody.

Aká teplota má byť v domácnosti?

Mnohí sme si zvykli behať aj v jesenných a zimných mesiacoch po byte naľahko. To si žiada výrazne vyššiu teplotu v domácnosti. Ak ju znížite čo len o 1 stupeň Celzia, vaša úspora bude 6 %. Za ideálnu teplotu v našich domácnostiach považujeme 19 – 20 stupňov Celzia. Áno, mnohých nás asi strasie, ale je to vec zvyku. Odborníci odporúčajú mať napríklad v spálni či kuchyni okolo 18 stupňov Celzia. Obývačková teplote je ideálna pri 22 stupňoch Celzia. Dôležité je správne vetranie, ktoré musí byť krátke, ale intenzívne. Naše byty majú rekuperačné jednotky, ktoré sa starajú o správnu výmenu vzduchu v miestnostiach. Vybavili sme ich aj kvalitnými oknami, ktoré sa podieľajú na šetrení energií.

Pozor na počítače, či prázdne nabíjačky v zásuvkách

Pohotovostný režim spotrebičov v krátkodobom horizonte nemá výrazný vplyv na spotrebu energie. Pozrite sa však na to z pohľadu celého roka – a už je to predsa len o niečom inom. Najmä, ak je v domácnosti takých spotrebičov viac. Premyslite teda, ktoré spotrebiče by mali zostať v režime stand-by a ktoré nie.

Nabíjačky v zásuvkách bez telefónov či notebookov spotrebovávajú energiu. A celkom veľa. Nezabudnite preto vždy po dobiť zariadenia odpojiť aj nabíjačku. Ak pracujete za počítačom a dlhšiu dobu za ním nebudete, radšej ho vypnite alebo aspoň uveďte do hlbokého spánku. Úsporný režim takisto ovplyvní spotrebu energie. Žrúti energie sú aj monitory či televízne obrazovky. Pri kúpe preto sledujte vždy aj údaje o ročnej spotrebe energie.

Zhasínajte!

Načo svietiť v miestnosti, v ktorej nie ste? Zhasnite tam. Výraznú úsporu energie spravia tiež LED žiarovky. Ich životnosť príliš neovplyvňuje ani časté zhasínanie a zapínanie. Ak si radi večer čítate, siahnite po lampe – veď načo osvetľovať celú miestnosť?

Ďalšie tipy ako ušetriť energie

Úsporu energií zabezpečíte aj správnym používaním práčky, či sušením bielizne na balkóne. Práčku zapínajte až vtedy, keď je plná. Zvážte aj či je potrebné predpieranie či vyššia teplota vody. Rozpočet za energie veľmi zaťažuje aj teplá voda. Nahraďte v týždni vaňu rýchlou sprchou. A horúcu vaňu si doprajte ako odmenu v nedeľu.

Naše bytové komplexy majú energetický certifikát A0 a navyše nové moderné byty v bytovom komplexe Corvus Malacky sme pripravili so smart výbavou, ktorá výrazne šetrí financie a energie. Toto nízkonákladové bývanie výrazne pocítite aj na vašom účte. Úspora je veľmi vysoká.

Dohodnite si obhliadku našich bytových komplexov a príďte sa pozrieť, ako sa býva v moderných bytoch. Žite naplno, bývajte nízkonákladovo a ekologicky.

Zaujali sme vás modernými bytmi v bytovom komplexe Corvus Malacky? Naši skúsení predajcovia vás radi prevedú po komplexe a ukážu vám naše smart byty. Dohodnite si stretnutie či obhliadku ešte dnes a nepremeškajte jedinečnú možnosť získať financovanie vášho nového bývania len za 1,49% mesačne. 

Viac o výhodnej akcie na financovanie nového bývania 1,49% ročne sa dozviete TU: